Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival znalazł się wśród laureatów dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie designu. Został wyróżniony wśród największych osobowości świata kultury, twórców, mecenasów i animatorów, których aktywna działalność w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju i upowszechniania kultury w Polsce. Kategoria „design” została wręczona w historii Nagrody MKiDN po raz pierwszy.

Podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie przyznano wyróżnienia dla najważniejszych osobowości świata kultury. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził wybitne postaci, które swoją aktywnością i ogromną pasją, przyczyniają się do szerzenia świadomości kulturowej i artystycznej w Polsce. Po raz pierwszy w historii nagrody, wyróżnienie przyznano przedstawicielowi świata designu. Dyrektor Łódź Design, Michał Piernikowski zaznaczył, że nagrodę traktuje jako wyróżnienie dla całego zespołu, środowiska i instytucji, zebranych wokół miasta Łodzi oraz przy Art_Inkubatorze, miejscu dedykowanym młodym twórcom.
W dziedzinie „sztuki wizualne” nagrodę otrzymał Janusz Kapusta, rysownik, scenograf i gość specjalny zeszłorocznej edycji Łódź Design. Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt działalności lub wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. Prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić i zauważyć najważniejsze nurty i zjawiska polskiej kultury i sztuki. Tym istotniejszy jest fakt, że po raz pierwszy, wyróżnienie w nowej kategorii otrzymał łódzki twórca, a tym samym dziedzina sztuki od lat wspierana przez Miasto Łódź. Michałowi Piernikowskiemu, Dyrektorowi Łódź Design Festival, składamy najserdeczniejsze gratulacje.
Łódź Design Festival , fot. Archiwum UMŁ
2025-06-09 11:45:52
Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej chce przyciągnąć na widownię coraz młodsze pokolenia, stąd też pomysł na współpracę ze studentami i doktorantami warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Owocem jest spektakl „Prawdziwa historia Czarodziejskiego fletu” – nowa interpretacja mozartowskiego arcydzieła. Alicja Węgorzewska zapewnia, że ten tytuł na stałe zagości w repertuarze WOK-u.